Jindřich Jelínek z Olomouce vyhrál celostátní Fyzikální olympiádu

vloženo: 13.02. 2017

Velkým úspěchem studentů Gymnázia Olomouc-Hejčín skončilo celostátní kolo Fyzikální olympiády, kterého se v Rumburku zúčastnilo 51 studentů ze všech krajů České republiky. Vítězem se stal student hejčínského gymnázia Jindřich Jelínek, dva další úspěšní fyzikáři z Olomouce skončili na 8. (Jindřich Jelínek) a 12. místě (Tomáš Kalva). Stříbro a bronz si odvezli studenti pražských gymnázií. 
 
„Na fyzikální olympiádu jsem se přihlásil, protože mě fyzika baví. Úlohy byly zajímavé a muselo se nad nimi dost přemýšlet, ale všechno se to dalo zvládnout,“ prozradil vítěz Jindřich Jelínek, který se díky svému talentu veze na „zlaté vlně“ – v prosinci vyhrál Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice v indickém Bhubaneswaru.
 
Jindřich Jelínek a další čtyři letošní účastníci dostanou šanci své výborné výsledky potvrdit jako reprezentanti České republiky na 48. Mezinárodní fyzikální olympiádě, která se uskuteční v červenci v indonéské Yogyakartě. Na loňském klání ve švýcarském Curychu obsadili Češi v konkurenci 87 států čtyřicátou příčku.
 
Předseda Ústřední komise Fyzikální olympiády ČR docent Jan Kříž si pochvaloval výborné zázemí v překrásné secesní budově Gymnázia Rumburk i výsledky soutěžících. „Úlohy byly letos dost složité a potěšilo nás, že si s nimi účastníci velice dobře poradili,“ řekl Kříž.
 
Organizátoři letos připravili soutěžícím nejen těžké úlohy, ale i bohatý doprovodný program. Účastníci absolvovali například prohlídku místního barokního klenotu Lorety Rumburk, přednášku o Albertu Einsteinovi a Jamesi Clerku Maxwellovi, který Einsteina inspiroval při formulování speciální teorie relativity, nebo se mohli něco dozvědět o překrásné krajině zdejšího Českosaského Švýcarska.
 
„Snažíme se vždy spojit poučné se zábavným, ostatně jako v případě samotné fyziky či matematiky. Oba tyto předměty jsou totiž velice zábavné a zajímavé, jen se jich člověk nesmí bát,“ říká manažer strategického náboru Skupiny ČEZ Pavel Puff. „Pokud se jim mladí lidé věnují, získají nejen vhled do toho, jak svět kolem nás funguje, ale i základ pro skvělé zaměstnání v budoucnu. Právě fyzika a matematika je totiž potřeba při studiu řady oborů, o které je mezi zaměstnavateli v českém průmyslu obrovský zájem.“ 
 
Skupina ČEZ je partnerem matematických a fyzikálních olympiád a prvním třem soutěžícím závěrečného kola věnovala šek v hodnotě 10 000 korun na pomůcky pro studium v některém z technických oborů. Školy, jejichž žáci se účastní olympiád, zároveň mohou soutěžit o příspěvek 200 000 korun na Oranžovou učebnu pro matematiku či fyziku, který věnuje Nadace ČEZ.