V olomouckém skleníku našli africkou stonožku

vloženo: 16.02. 2016

Zoologové z přírodovědecké fakulty našli v olomouckém palmovém skleníku vzácnou stonožku. V Evropě ji dosud nikdo neviděl, první nález zaznamenali vědci před 60 lety v Jihoafrické republice. 
Informace letos v lednu publikoval vědecký časopis Zootaxa. 
 
Podle odborníků se exotická fauna ve sklenících vyskytuje relativně běžně. Obvykle se tam živočichové dostávají spolu s cizokrajnými rostlinami. „Na tomto nálezu je zajímavé to, že z této skupiny stonožek – zemivek jde o první doložený výskyt afrického druhu v Evropě. Dosud zde byly zaznamenány exotické druhy z Asie či Austrálie,“ uvedl Ivan Hadrián Tuf z katedry ekologie a životního prostředí. 
 
Zemivky jsou řád stonožek. Ve zmíněném rodu bylo dosud popsáno 16 druhů, z toho poslední před půl stoletím. „V roce 1955 vyšla poslední revize s popisem druhů z jižní Afriky, námi nalezený druh patřil mezi ně. Popsali ho podle jediné samice a od té doby žádného dalšího jedince nikdo z vědců neviděl, což bohužel u afrických stonožek není neobvyklé. Je tedy poměrně kuriózní, že druhý exemplář známý pro vědu jsme objevili o více než půlstoletí později na druhém konci světa ve skleníku,“ doplnil Tuf. 
 
Podle něj bylo poměrně složité zemivku rozpoznat a správně určit. Pomáhal mu v tom další znalec stonožek László Dányi z Maďarska. Zjištění obou badatelů přijal a potvrdil vědecký svět publikováním článku v odborném časopise. „Dalo nám dost zabrat ji zařadit, protože tento rod je málo známý. Pochází ze subsaharské Afriky a stonožky odtud nejsou moc probádané. 
 
Na olomouckém výstavišti našli zoologové jedinou samici, a to při průzkumu bezobratlých v palmovém skleníku. Vědci předpokládají, že v té době se tam mohlo vyskytovat více jedinců. V současnosti se tam ale již patrně nenacházejí. „Odebíráme tam vzorky poměrně pravidelně, ale na tuto zemivku jsme už nenarazili. Skleníky jsou určeny pro pěstování exotických rostlin a floristé se je snaží ochránit před různými škůdci. Používané prostředky ale bohužel zabijí obvykle všechno, takže fauna v těchto půdách bývá chudá. My jsme měli zřejmě štěstí v tom, že jsme zemivku našli brzy po jejím transportu,“ vysvětlil Tuf. 
 
Zemivky jsou drobní živočichové o obvyklé velikosti kolem tří centimetrů. Nalezená Polygonarea silvicola je žlutě zbarvená s tmavší hlavou. V půdě loví drobné žížaly nebo roupice. Laikovi může při zběžném pozorování připomínat malou žížalu, bližší pohled ale odhalí 49 párů nožiček a tykadla.
 
Autorem snímku je László Dányi