Hodolany daly světu hrdinu protinacistického odboje

vloženo: 20.08. 2015

Olomoucko má díky dvěma osobnostem silné zastoupení v protinacistickém odboji soustředěném kolem parašutistů vycvičených ve Velké Británii. 
 
Jedním z mužů, kteří byli na území protektorátu Čechy a Morava shozeni, byl výsadkář Jaroslav Švarc z Velkého Újezda. Jeho osud je poměrně dobře znám. Švarc zahynul při dobývání krypty pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje společně se svými šesti spolubojovníky, mimo jiné s Janem Gabčíkem a Jozefem Kubišem, kteří zabili protektora Reinharda Heydricha. 
 
Parašutistům však v Praze pomáhal ještě jeden zástupce našeho regionu. Tím byl pravoslavný kaplan Vladimír Petřek z Hodolan. Petřek vychodil obecnou školu v Černovíře, studoval v Bělehradu, na kněze byl ovšem vysvěcen v pražském pravoslavném chrámu, kam byl také přidělen jako kaplan. 
 
Za okupace zachraňoval životy Židů vydáváním falešných křestních listů. Později se staral o ukrývající se vojáky z Velké Británie. Podle dobových svědectví byl hlavním organizátorem pomoci sedmi parašutistům. 
 
Po prozrazení úkrytu výsadkáři zhruba šest hodin vzdorovali mnohonásobné přesile, nakonec však buď padli, nebo si sami vzali život. Gestapo následně zatklo všechny jejich pomocníky. Vladimír Petřek byl později mnohokrát mučen, žádného ze svých spolupracovníků však neprozradil. Později jej nacisté popravili. 
 
V koncentračním táboře v Osvětimi skončili i jeho rodiče a osm sourozenců, polovina rodiny se konce války nedožila. 
 
Památku hodolanského rodáka Vladimíra Petřeka připomíná pamětní deska na Řezníčkově základní škole. 
 
Petřkovu podobiznu jsme převzali z pamětní desky na škole.