Silvestr a zábavní pyrotechnika

vloženo: 30.12. 2013 / autor:

S blížícím se koncem roku by olomoučtí hasiči radi varovali  občany před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky a otevřeného ohně. Lidé totiž ročně způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události. 
 
Jde především o požáry v bytech, které vznikají od hořících svíček, například od adventních věnců, případně vánočních stromků. Dalšími iniciátory silvestrovských požárů mohou být špatně udržovaná topidla a komíny, zejména na chatách a v rekreačních objektech, kde se lidé rozhodnou oslavit příchod nového roku, a samozřejmě zábavní pyrotechnika. 
 
Svíčky
 
Tragické následky měl požár, ke kterému vyjížděli na Nový rok 2011 hasiči do Drahanovic na Olomoucku. V nádražní budově, kde požár vznikl, zemřely dvě osoby. Požár způsobil škodu 100 tisíc korun a příčinou byla nedbalost v souvislosti s používáním otevřeného plamene svíček.
 
Topidla a komíny
 
Špatný stav komínového tělesa způsobil na Nový rok 2013 požár střechy rodinného domu na Šumpersku ve Velkých Losinách. Událost byla oznámena na operační středisko v 11:31 hodin. Tři jednotky hasičů postupně požár zlikvidovali, střechu částečně rozebrali a po závěrečném průzkumu termokamerou předali objekt majiteli. Škoda dosáhla výše 40 tisíc korun a příčinou byl špatný stav komínu.
 
Nebyl to jediný požár komínu první den v roce 2013. Hasiči ten den vyjížděli ještě do Nového Malína a Kojetína, kde v komíně vzplály saze. Požáry v těchto případech nezpůsobily žádnou škodu.
 
Zábavní pyrotechnika
 
Zábavní pyrotechnice bych se ráda věnovala samostatně, protože problém s ní nastává už od Mikuláše. Lidé se totiž již s předstihem hromadně zásobili nejrůznějšími rachejtlemi, petardami či domácími ohňostroji.
 
Problém může nastat již při prodeji tohoto zboží. Mnohdy se lidé snaží ušetřit nějakou tu korunu a kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty nebo k ní není přibalen leták s návodem na použití v českém jazyce. Pak se stává, že nesprávným použitím dochází k vážným zraněním a požárům.
 
Velkým problémem, se kterým se setkáváme, je prodej rachejtlí dětem. Často pak vznikají u dětí úrazy kvůli tomu, že petardy neumí používat nebo například po Silvestru sbírají nepoužitou pyrotechniku, kterou se pak snaží použít.
 
V minulých letech jsme zaznamenali případ, kdy hoši zašli do parku a jeden z nich začal házet petardy do nedaleko stojících dívek. Znenadání chlapec hodil jednu petardu na dívku. Ta ji zapadla za zimní bundu, kde došlo k explozi. Doma dívka zjistila, že je popálená na zádech a má propálený svetr a zimní bundu. Upozorněte proto vaše děti na nebezpečí zmíněných výrobků a dohlédněte, aby je používaly pouze pod vaší kontrolou.
 
V roce 2011 řešili přerovští hasiči na Silvestra požár sklepní kóje v bytovém domě v Přerově na Husově ulici. Požár zasáhl odpad, poškozeny byly omítky a malba. Škoda byla vyčíslena na 5 tisíc korun, jako nejpravděpodobnější příčina se jeví hra dětí s petardami.
 
V roce 2013 deset minut po silvestrovské půlnoci, tedy 1.1.2013 v 0:10 hodin, řešili hasiči na Jesenicku dva případy, kdy pyrotechnika zapálila keře. První událost se odehrála ve Zlatých Horách a vzplál tam živý plot před domem. Škodu vyčíslil majitel na 3,5 tisíce korun. Ke druhé události vyjížděli hasiči do Bernartic. Tam pyrotechnika zapálila vzrostlou tuji na zahradě rodinného domu a majiteli vznikla škoda ve výši 10 tisíc korun.
 
Zábavní pyrotechniku proto skladujte tak, aby nebyla v dosahu dětí a na místech, kde nemůže dojít k její iniciaci.
 
Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr.
 
Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, ne v bytě. Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár.
 
Lampiony štěstí
 
V poslední době se také hodně rozmohly balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion pouštět i o Vánocích nebo na Silvestra. Je třeba si ovšem uvědomit, že jde o otevřený oheň, a proto v blízkosti manipulace s ním nesmí být žádné hořlavé předměty, balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Balón lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy nejméně 100 metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a podobně! Vyvarujte se vypouštění balónů v obytných zónách. 
 
I přes každoroční varování hasičů dochází v období Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy.