V květnu nás čekají volby. Jak budeme hlasovat o europarlamentu?

V letošním roce se v České republice uskuteční minimálně troje volby. 
 
První proběhnou již v květnu a budeme v nich vybírat své zástupce do Evropského parlamentu. Na podzim se pak uskuteční komunální volby a v třetině okrsků se bude hlasovat také o nových senátorech. 
 
Volby do Evropského parlamentu budou v členských státech unie zorganizovány v termínu od 22. do 25. května. V České republice prezident určil volebními dny pátek 23. a sobotu 24. května. 
 
Dosud měla naše země v europarlamentu 22 zástupců, nicméně nyní se jejich počet sníží na 21. Je to jeden z důsledků takzvané Lisabonské smlouvy. 
 
Kandidáty do voleb musejí jednotlivé strany představit nejpozději šest týdnů před konáním voleb, všechna jména bychom proto měli znát nejpozději začátkem dubna. Volby bude mít v naší zemi na starosti tradičně Český statistický úřad. 
 
Ve druhé polovině května se uskuteční samotné hlasování, na které naváže červnové vyjednávání jednotlivých parlamentních skupin. Cílem jednání bude najít nového předsedu komise, který by mohl být schválen v červenci. Celá komise by pak měla začít pracovat od listopadu. 
 
Občané členských států Evropské unie volí své zástupce v Evropském parlamentu od roku 1979. Evropané tedy letos půjdou k volebním urnám již poosmé.