Den záchranáře na olomoucké Střední zdravotnické škole

vloženo: 10.05. 2016

V pátek 6. května 2016 proběhl na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné zdravotnické Emanuela Pöttinga v Olomouci Den záchranáře. Žáci druhých ročníků střední školy měli možnost si poprvé prověřit své teoretické znalosti poskytování první pomoci v praxi. 
 
Studenti Vyšší odborné školy oboru diplomovaný zdravotnický záchranář si připravili na šesti stanovištích reálné situace, jako jsou nehoda motorkáře, poranění elektrickým proudem a následná resuscitace, popáleniny prvního a druhého stupně při vaření v kuchyni, hypoglykemický šok u diabetika, sebevražda a pád z výšky. 
 
Žáci střední školy byli rozděleni do družstev po třech až čtyřech, a mohli tak vzájemně poměřit své schopnosti na figurantech. Do bodového hodnocení se započítávala kromě správnosti ošetřovatelských postupů také komunikace s pacientem i dispečerem zdravotnické záchranné služby. Akce byla pro žáky velkým přínosem. Po soutěži si znovu obešli všechna stanoviště, kde jim studenti záchranáři vysvětlili zásady správné první pomoci a předvedli, jak by měl reálný zákrok vypadat.  
 
Alena Václavíková