Vzácný mlýn dostal novou střechu

vloženo: 26.01. 2018 / autor:

Město Libavá loni opravilo střechu památného větrného mlýna. Památka stojí přímo v centru obce asi 200 metrů od kostela. 
 
Krytina na mlýně pocházela z roku 1996 a nebyla příliš kvalitní. Kvůli jejímu rozpadání se Město Libavá podporované Ministerstvem kultury pustilo do její výměny. Nyní stavbu pokrývá střecha z břidlice. Oprava stála asi 340 tisíc korun. 
 
Větrný mlýn holandského typu stojící ve  Městě Libavá je od roku 1994 prohlášen národní kulturní památkou. Rok vzniku mlýna není přesně znám. První zpráva o něm pochází z roku 1875. 
 
Mlýnů v lokalitě bylo původně 24. Jen ten přímo ve Městě Libavá se ovšem nestal cvičným střeleckým terčem a přečkal do dnešních dnů. Vnitřní zařízení se však nezachovalo. Zůstalo zde pouze oběžné palečnicové kolo.
 
Bíle omítnutá stavba kuželovitého tvaru je z místního kamene. Průměr stavby u země je 9 m, výška se střechou je 12,5 m. Ve vikýři je vsazena zmenšená replika perutí. U tohoto typu mlýna proti větru natáčí celá střecha s lopatami.
 
Současným majitelem objektu je obec. V přízemí bylo vytvořeno malé muzeum, které zřídil Okrašlovací spolek Lubavia. Jsou v něm umístěny předměty, které byly shromážděny po odsunutých obyvatelích ve zdejším vojenském prostoru. Muzeum je přístupné veřejnosti po předchozí domluvě na obecním úřadě.