V Neředíně vyroste nový univerzitní kampus

vloženo: 25.08. 2014 / autor:

V Neředíně vzniká nové centrum tvořené sportovišti, kancelářemi a dílnami. Projekt nazvaný Baluo bude součástí Kampusu Neředín, které vybuduje Univerzita Palackého. Na novostavbu v příštím roce naváže rekonstrukce objektu někdejší vojenské prádelny, kde vzniknou moderní laboratoře pro fakultní Centrum kinantropologického výzkumu.
 
"Jde o největší strategickou změnu ve více než dvacetileté historii fakulty.  Začínáme stavět komerčně zaměřené centrum a s tím souvisejí i změny ve formátu a zaměření fakulty. V novém prostředí už nepůjde pracovat postaru," komentoval událost proděkan fakulty tělesné kultury pro rozvoj a vnější vztahy Radek Hanuš.
 
 
 

Srdcem atletická dráha

Výstavbou aplikačního centra fakulta získá více než 4000 metrů čtverečních sportovišť, kanceláří, prototypových dílen a dalších prostor k pronájmu. 
 
"Srdcem kampusu bude liniová stavba s padesátimetrovou testovací běžeckou dráhou v patře. Bude to taková housenka, která všechny ostatní objekty propojí. Nahoře na dráze se bude pohybovat v rychlosti 30 km za hodinu, v přízemí to budou spíše 4 km za hodinu, tam bude spousta důvodů, proč zpomalit nebo zastavit: recepce, občerstvení v centru zdravé výživy, edukační prostory. Tento objekt bude plnit roli prvního kontaktu s návštěvníky," uvedl Miroslav Pospíšil, jeden z autorů architektonické podoby projektu.
 

Komerční výzkum i volnočasové aktivity

V dalších objektech vznikne pětadvacetimetrový bazén s testovací plaveckou dráhou, bazén s protiproudem, sportovní hala nebo menší víceúčelová tělocvična s tatami, trampolínovou jámou či horolezeckou stěnou. Testovací prostory budou vybaveny nejmodernější záznamovou technikou. 
 
"Pokud se nám podaří vybudovat podobné podmínky pro trénování a testování, jako mají ve špičkových centrech na Západě, mohla by být Olomouc takovým centrem pro střední Evropu. BALUO bude ale zaměřeno i komerčně, chceme být partnery pro firmy, které hledají inspiraci pro nové produkty a služby v oblasti zdravého životního stylu a pohybové aktivity. Zároveň ale budou sportoviště sloužit k volnočasovému vyžití studentů a veřejnosti, komplex tak zatraktivní i bydlení v Neředíně," doplnil manažer centra Baluo David Másilka. 
 
Náklady na výstavbu centra BALUO dosáhnou výše 160 milionů, přičemž 120 milionů získala Univerzita Palackého z programu podpory Prosperita Operačního programu Podnikání a inovace, jehož poskytovatelem je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Přestavba bývalé prádelny na moderní kinantropologické centrum je rozpočtována na 125 milionů, část nákladů uhradí dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Celý sportovně-výzkumný komplex má být dokončen v roce 2016.