Žirafí slečna v zoo se ode dneška jmenuje Sissi

vloženo: 4.08. 2014 / autor:

Starostka Bratislavy - Starého Města Tatiana Rosová dnes v olomoucké zoologické zahrady pokřtila žirafí slečnu, které dala jméno Sissy. Mládě se narodilo 29. května matce Shani a stalo se 60. mládětem, které v zahradě přišlo na svět. 
 

Matka Shani

Shani nepatřila k těm, do nichž by se vkládaly naděje. Provázel ji osud mláděte s nejmenší porodní hmotností, jaká byla v našich zoo zaznamenána. Vážila 33 kg a nebyla schopná se postavit ani koordinovat pohyb, přesto se s velkým úsilím odchovala. O zvířatech, která jsou takto odchována člověkem, se říká, že se nedaří zařadit je do stáda, a že většinou nejsou schopná a ochotná se starat  o svá mláďata.  Jenže Shani porodila, a stala se velmi pečlivou matkou. Nejen pro své mládě, ale i pro mládě nezkušené samice, která své mateřské povinnosti zvládat prozatím nedokáže. "Shani je jeden z mnoha případů zvířat odchovaných člověkem, která mláďatům dávají mateřskou lásku, jež se jim dostalo od jejich ošetřovatelů," dodává zooložka Libuše Veselá. 
 

Chov žiraf v olomoucké zoo 

Zoo Olomouc je chovem žiraf věhlasná. Chovají se zde od roku 1977, kdy přišel první chovný pár samec Tom a samice Lindy–Lou. V současné době tvoří stádo žiraf Rothschildových 18 jedinců, což je historicky nejvyšší počet za celé období chovu v olomoucké zoo. V roce 1999 samice Veronika porodila dvojčata. Tato dvojčata přežila, což se podařilo pouze 4 krát na světě. Veronika byla obdivuhodnou a příkladnou maminkou, na svět přivedla celkem 10 mláďat a svým věkem 24 let patřila k nejstarším žirafám v České republice.
 

Domovem žiraf je africká savana

Žirafa coby nejvyšší suchozemský savec planety, nemá díky své výšce potravní konkurenci. Jeho domovinou jsou africké savany. Jazyk žirafy dosahuje téměř 40 cm a žirafy ho používají při získávání potravy. Žirafa příliš často nepije, jelikož při pití musí zaujmout složitou pozici, kdy je nezbytně nutné, aby do široka roztáhla končetiny od sebe, tím se však stává snadnější kořistí. Krk žirafy tvoří stejný počet obratlů jako lidský, tj. 7. Na hlavě žirafám po celý život rostou tzv. osikony, růžky, které jsou při narození chrupavčité a kostnatí s postupem věku, samci je používají v boji. Stádo může čítat pouze jednoho dospělého samce. Dospělí samci dosahují výšky cca 5,5 m. Mláďata se rodí převážně v ranních hodinách, a to proto, aby stačila nabrat sílu a následovat matku do bezpečí dříve, než si jich všimne případný predátor, který se v pozdějších hodinách dne vydává na lov. Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Žirafí biorytmus je ojedinělý, žirafám stačí spánek po dobu jen 20 minut denně.