V Olomouci se sejdou odborníci na stonožky

vloženo: 18.07. 2014 / autor:

Přírodovědecká fakulta UP bude poprvé v historii hostit významný myriapodologický kongres, na který se sjede jednadevadesát vědců z celého světa. Vědní obor se věnuje stonožkám, mnohonožkám a příbuzným skupinám živočichů. Na kongresu biologové informují o novinkách ve výzkumu a inspirují se navzájem. Unikátní setkání se uskuteční od 20. do 25. července.
 
"I na stonožkách a mnohonožkách se dá dělat aplikovaný výzkum. Nedávno byla například objevena látka tišící bolest v jedu stonožek či schopnost sekretu mnohonožek částečně chránit před malárií," řekl Ivan Hadrián Tuf z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty UP. 
 
Olomoučtí vědci mají jedinečnou příležitost potkat se s kolegy z 27 zemí světa, jejichž práci a výsledky průběžně sledují a čtou jejich publikace. Mají možnost o výzkumu diskutovat a rozšiřovat spolupráci. „Práce vědce je poměrně neutěšená. Většina specialistů je natolik úzce zaměřená, že jim chybí okamžitá zpětná vazba na jejich výzkum. Setkat se proto s lidmi, kteří naší práci rozumí, je motivující. Po každém kongresu jsem vždy naplněn energií do další práce a s chutí se vrhám do nových projektů,“ vysvětlil Tuf. 
 
Odborníci se takto scházejí každé tři roky. Naposledy byli v Austrálii. Olomoucký kongres je již 16. v pořadí. První se konal v roce 1968 v Paříži a byla na něm založena mezinárodní myriapodologická společnost. Možnost uspořádat kongres v České republice je zajímavá i z historického hlediska. "Na prvním kongresu bylo schváleno, že další bude v roce 1971 v Brně. Historické okolnosti tomu však nakloněny nebyly a druhé setkání proběhlo v Manchesteru. Jsme o to pyšnější, že nyní můžeme slib starý 46 let splnit," dodal biolog. 
 
Přírodovědecká fakulta UP setkání organizuje ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR. 
 
Více informací je na webu univerzity.