Právníci z celého světa míří do Olomouce na konferenci

vloženo: 7.07. 2014 / autor:

Právní kliniky jako mosty mezi teorií a praxí – takové je zaměření mezinárodní právnické konference, které se v polovině července zúčastní stovka předních odborníků z téměř třiceti zemí světa. Prestižní setkání pořádá Právnická fakulta Univerzity Palackého.
 
Systém klinického právního vzdělávání rozšiřuje klasický model výuky o praktickou aplikaci práva a umožňuje překonat propast mezi "právem v knihách" a "právem v akci". "Zahrnuje nácvik právních dovedností i přímý kontakt studentů s klienty už v průběhu studia. Současně poskytuje právní poradenství sociálně a jinak znevýhodněným klientům z řad široké veřejnosti, kteří si nemohou dovolit placenou pomoc advokáta," přiblížil vzdělávací model vedoucí Centra pro klinické právní vzdělávání Maxim Tomoszek.
 
Konference International Journal of Clinical Legal Education (IJCLE) se zaměří na klinické právní vzdělávání v kontextu celého studijního plánu. Tematicky by tak měla inspirovat každého pedagoga, který se věnuje výuce práva na vysoké škole. "Jednotícím tématem je Klinika bez hranic, a to ve významu přeshraniční spolupráce stejně jako otevřenosti akademického světa vůči nevládním nebo neziskovým organizacím a komunitám," nastínil obsah mezinárodního fóra Tomoszek.
 
Organizátoři očekávají účast více než 150 účastníků ze všech světových kontinentů, kteří mezinárodního fóra využijí k diskusi, výměně zkušeností a sdílení osvědčených postupů. Přihlášeno je kolem 90 příspěvků odborníků a pedagogů z evropských i zámořských vysokoškolských pracovišť.  
 

Olomoucká právní klinika – první ve střední Evropě

Nejpropracovanější systém dovednostního a praktického vzdělávání v České republice nabízí Právnická fakulta Univerzity Palackého, jejíž právní klinika byla v roce 1996 založená jako vůbec první ve střední Evropě. V současné době jich vzdělávací program zahrnuje celkem čtrnáct.
 
"Studenti si mohou během studia vybírat z široké palety metod a témat v rámci antidiskriminační či lidskoprávní kliniky, kliniky práv pacienta nebo studentské právní poradny. V té se například studenti věnují až stovce klientů za semestr," doplnil Tomoszek. Jak dodal, klinické právní vzdělávání funguje na fakultě jako součást komplexní práce se studenty.
 

Do Olomouce z Londýna přes Melbourne a Johannesburg 

Dvanáctý ročník mezinárodní konference IJCLE pořádá Právnická fakulta Univerzity Palackého ve spolupráci s britskou Northumbria University v Newcastlu. Proběhne v Olomouci od 15. do 17. července. 
 
"Olomouc se tak zařadí mezi pořadatele v Londýně, Melbourne, Johannesburgu nebo Valencii, kde se konference v minulosti konala. Budeme tak mít jedinečnou příležitost zúčastnit se v celosvětovém měřítku největšího letošního setkání věnovaného klinickému právnímu vzdělávání," potvrdil Tomoszek.
 
Prestižní událost je zároveň spojena se setkáním členů Evropské sítě pro klinické právní vzdělávání – European Network for Clinical Legal Education (ENCLE), jejímž sídlem je právě olomoucká fakulta. Jde o sdružení akademických pracovníků z téměř dvaceti zemí Evropy, kteří vyučují ve vysokoškolských právních klinikách. Vedoucí centra olomoucké fakulty Maxim Tomoszek byl loni v říjnu zvolen jejím historicky prvním předsedou.