V Luké budou k vidění trofeje siky japonského

vloženo: 8.02. 2018 / autor:

Sál pohostinství v Luké na Litovelsku bude o víkendu hostit přehlídku trofejí siky japonského. Zájemci ji mohou navštívit v sobotu 10. února od 9 do 18 hodin a v neděli 15. února od 9 do 15 hodin. 
 
Celkem bude k vidění přes 120 trofejí. „Výstava se do Luké vrací po třech letech a představí trofeje zvěře ulovené v regionu Bouzovsko,“ říká jednatel Okresní myslivecké jednoty Olomouc Jiří Zbořil. Návštěvníci se mohou těšit také na zvěřinové speciality a vystoupení Trubačů z Doubravy. 
 
Sika japonský je příbuzným evropského jelena. Jeho původní domovinou je Asie, v Čechách začal být chován na konci 19. století. Zatímco jelen lesní zvaný evropský může vážit až 250 kilogramů, sika jen 80, je tedy výrazně menší. 
 
Jedna z největších populací siky japonského žije na Bouzovsku. První zvířata pronikla do volné přírody po druhé světové válce z obory v Žádlovicích nedaleko Loštic. Po roce 1980 byla v regionu vyhlášena oblast chovu siky japonského, který začal být řízen. Zlepšilo to zdravotní stav zvířat, jejich kvalitu a počty kusů.