Nebezpečné počasí bude předpovídat systém Univerzity Palackého

vloženo: 8.01. 2018 / autor:

Univerzita Palackého připravila pro Olomouc nový varovný systém upozorňující na výkyvy počasí. Navrhl jej a vybudoval Miroslav Vysoudil z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Využil již dříve vybudované metropolitní sítě meteorologických stanic, která doposud sloužila pro výuku i výzkum.
 
„Stanice umíme naprogramovat tak, aby v případě potřeby vydaly varovnou SMS. Systém ji pošle kompetentnímu pracovníkovi Odboru ochrany Magistrátu města Olomouce, který situaci vyhodnotí a v případě možného ohrožení distribuuje zprávu dál obyvatelům. Olomouc tak má vysoce efektivní prostředek pro včasné varování obyvatel před nebezpečnými meteorologickými jevy a procesy. Je tak jedním z mála, ne-li jediným městem v tuzemsku, kde podobný systém existuje a je plně funkční,“ uvedl Vysoudil.
 
Varovné zprávy odcházejí ze stanic Hlubočky, Bystročice a olomouckých stanic letiště, Svatý Kopeček, Envelopa, Botanická zahrada a Klášter dominikánů například v případě, že množství dešťových srážek v průběhu deseti minut je vyšší než deset milimetrů (tedy 10 litrů na metr čtvereční) nebo množství srážek spadlých v průběhu šesti hodin přesáhne 30 milimetrů. Systém upozorňuje například i na silné nárazy větru. Tyto znalosti jsou rozhodujícím kritériem například pro analýzu rizik a prevenci závažných nehod a havárií, ale i vzniku takzvaných bleskových městských povodní.
 
„Ve vztahu k ochraně obyvatelstva před nebezpečnými meteorologickými jevy mohou být významná i opatření před riziky souvisejícími s extrémně vysokými či nízkými teplotami. Nízké teploty mohou být doprovázeny teplotními inverzemi a mlhami a negativně tak ovlivňovat rozptylové podmínky v ovzduší nebo ohrožovat silniční dopravu. Naopak dlouhodobě vysoké teploty obecně představují zátěž pro obyvatelstvo a pro část městské populace, zejména malé děti a starší občany, mohou vytvářet zdravotní riziko. Stanice proto reagují i na dlouhodoběji vysoké či nízké teploty vzduchu,“ doplnil olomoucký geograf a klimatolog, který je mimo jiné i autorem knihy Podnebí Olomouce.
 
Na základě vyhodnocení přijatých zpráv může magistrát informovat obyvatele města o možném nebezpečí prostřednictvím internetových stránek, chytrých zastávek městské hromadné dopravy, místních médií či SMS.