Medvíďata mají dnes jeden rok

vloženo: 4.01. 2018 / autor:

Zoologická zahrada v Olomouci dnes oslavila první narozeniny mláďata medvědů baribalů. Zvířata přišla na svět 4. ledna 2017 a matka Tracy se o ně vzorně starala. 
 
„Vzhledem k mládí a nezkušenosti matky, které jsme potřebovali dopřát maximum klidu na péči o mláďata, trvalo poměrně dlouho, než je mohli vidět i návštěvníci. Všechno dobře dopadlo, Tracy je skvělá matka a medvíďata se stala velkou atrakcí,“ říká mluvčí zoo Karla Břečková. 
 
Oslavenci dnes dostali dort a na hraní novou pneumatiku, která je zajímala mnohem víc, než vybrané dobroty. 
 
Otce Mína zoo získala v roce 2012 ze soukromého zařízení v Belgii. O rok později k němu přibyla samička Tracy, která se narodila v roce 2012 v zemi jejich přirozeného výskytu v Severní Americe. V lednu 2017 přišla medvíďata na svět. Až v polovině února proběhlo první vážení, která ukázalo, že jde o dvojčata rozdílného pohlaví a každé váží zhruba 2 kg. V sedmi týdnech obě postupně otevřela oči a ve dvou měsících prošla první veterinární kontrolou. Na konci března vážila 3,2 kilogramu, běhala po ubikaci a měla se čile k světu, ale na pohyb venku byla stále ještě malá a nejistá. 
 
Začátkem dubna byla při přechodném zlepšení počasí představena médiím. Vhodný čas k opuštění „brlohu“ mezi čtyřmi stěnami ovšem pro ně nastal až v půlce května. Nejprve byla s matkou na několik hodin zkušebně vypuštěna do výběhu, kde mají z bezpečnostních důvodů vytvořenu ohrádku. Trvalo pouze několik okamžiků, než začali oba raubíři hbitě šplhat po všem, co jim přišlo do cesty. Seznámení s elektrickým ohradníkem jasně určilo hranice oblasti jejich pohybu, ale nepříjemné překvapení hodili okamžitě za hlavu a raději se soustředili na kmeny, po kterých šplhali, kam až to šlo. 
 
Na podzim byla jejich ohrádka zvětšena, aby měli s matkou dostatek prostoru. Uložení k zimnímu spánku se koncem roku nekonalo, zřejmě se jim zima nezdá příliš tuhá, jídla mají dostatek a hlavně mají pořád něco důležitého na práci.