Hrabáč z olomoucké zoo dostane družku z Prahy

vloženo: 21.12. 2017 / autor:

Olomoucká zoologická zahrada brzy přivítá samičku hrabáče. Na Svatém Kopečku na ni už čeká zdejší samec. Chovný pár najde nový domov v dokončovaném pavilonu Kalahari, který zoo otevře v příštím roce. 
 
„Jeho chov není úplně jednoduchý, proto i dostupnost mladých zvířat není snadná. My ale máme rádi výzvy, hrabáče jsme tedy vybrali mezi reprezentanty africké fauny. Do jara letošního roku v naší zahradě chován nebyl. Na konci března jsme prvního zástupce tohoto druhu přivezli ze zoologické zahrady v Jekatěrinburgu,“ říká mluvčí zařízení Karla Břečková. 
 
Nejprve bylo ovšem třeba určit pohlaví zvířete. „Hrabáči mají pohlavní orgány zatažené dovnitř do těla, pouhým pohledem se nedají rozpoznat a podrobné zkoumání by je stresovalo,“ pracovnice zoo Libuše Veselá. Zahrada se proto obrátila na laboratoř Genomia v Plzni, která se genetickými testy živočichů dlouhodobě zabývá. Rozbory ukázaly, že v Olomouci chovají skutečně samce. Následně se proto dohodl přesun samice ze zahrady v Praze. „Jednání o transportu probíhají a hned jak budeme připraveni, přijede k nám druhý hrabáč,“ dodává Břečková.