Alej u Šantovky šla k zemi

vloženo: 4.12. 2017 / autor:

Jasany tvořící alej mezi obchodní galerií Šantovka a Velkomoravskou ulicí v Olomouci jsou pryč. Místo nich se lidé už několik dní mohou dívat na habry. Důvodem bylo napadení původních stromů na Švýcarském nábřeží houbovou nákazou. 
 
Alej osmatřiceti jasanů ztepilých vysázených podél nové tramvajové trati na Nové Sady v roce 2013 napadla nebezpečná choroba zvaná nekróza jasanu. Příčinou onemocnění dřevin je invazní houbový organismus jménem voskovička jasanová. „Podezření odborníků na možné onemocnění stromů v aleji na Švýcarském nábřeží se bohužel vyplnilo. Aktuálně prokázali, že dřeviny ve stromořadí jsou touto chorobou skutečně napadeny. Nekróza jasanu ve svém důsledku znamená hromadné odumírání stromů a je v Evropě považována za velmi nebezpečné onemocnění,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.  
 
„Z důvodu prokázaného onemocnění jsme byli nuceni rychle rozhodnout o odstranění všech stromů z aleje,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec. Švýcarské nábřeží tak nyní znovu lemuje celkem osmatřicet vzrostlých alejových dřevin.