V ulicích Olomouce se objeví sochy

vloženo: 3.12. 2017 / autor:

Olomouc se v roce 2018 poprvé zapojí do projektu k sochařskému festivalu Sculpture Line, během něhož jsou v ulicích instalovány sochy. V září 2018 by město měla zaplnit umělecká díla.  
 
Sculpture Line představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců přímo v ulicích, parcích či na jiných specifických místech. Záměrem expozice je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor obyvatelům i návštěvníkům města. 
 
„Město tak dá prostor moderním umělcům, kteří budou měsíc vystavovat přímo v jeho plenéru,“ uvedl primátor Antonín Staněk. Radnice dá na dopravu, umístění a pojištění velkých uměleckých artefaktů 300 tisíc korun. Další peníze chtějí organizátoři a město zajistit od soukromých donátorů. 
 
Podle náměstka primátora Pavla Urbáška se sochy objeví nejen v centru či ulicích města, ale i v odpočinkových zónách a parcích po dobu jednoho měsíce. 
 
„Slibujeme si od toho především ozvláštnění turistické sezóny, ale i větší zapojení povědomí Olomouce mezi kulturní města,“ řekl náměstek Urbášek. 
 
Podle vedoucího odboru kultury Radima Schuberta může projekt přispět k zvýšení prestiže Olomouce, stejně jako k podpoře turistického ruchu. „Autoři projektu nám předloží seznam možných uměleckých instalací nebo soch, ze kterého budeme vybírat a umísťovat díla na základě konzultace s orgány památkové péče,“ doplnil Schubert.
 
Projekt Sculpture Line vznikl v roce 2015 v hlavním městě Praze, kde se již uskutečnily tři ročníky. Představily se na něm sochy Olbrama Zoubka, Františka Skály, Jaroslava Koléška, Alexandry Koláčkové či dílo nositele Turnerovy ceny a jednoho z nejvýznamnějších britských sochařů Tonyho Cragga. Letos se festival poprvé konal i v Plzni.