Olomouc si připomene Den válečných veteránů

vloženo: 10.11. 2017 / autor:

Zítra proběhnou na několika místech v Olomouci připomínky Dne válečných veteránů. Ten připadá právě na sobotu 11. listopadu a vychází z data příměří mezi bojujícími v první světové válce. Symbolem veteránů je vlčí mák, jehož snímkem doprovázíme i tento článek. 
 
V 10 hodin proběhne slavnostní odhalení Památníku osvobození Rudou armádou v Havlíčkově ulici. Památník prošel rekonstrukcí a na pietní akt přijedou zástupci ruského velvyslanectví v České republice. Jejich hostitelem bude primátor Antonín Staněk, který na akci přednese svou řeč. 
 
O hodinu později začne pietní vzpomínka u Pomníku padlým sovětským vojákům na Ústředním hřbitově v Olomouci – Neředíně. V Neředíně bude dále následovat položení věnců a kytic u Památníku obětem odboje v letech 1914-1918 a 1938-1945 u Pomníku letců Hanáckého aeroklubu v Olomouci padlých ve II. světové válce a u Památníku americkým letcům. 
 
Další akce začnou rovněž v 11 hodin, a to na Vojenském hřbitově v Černovíře a u Památníku obětem světových válek v Olomouci - Řepčíně na Svatoplukově ulici.