Muzeum bude nahrávat zvuky na místě synagogy

vloženo: 8.11. 2017 / autor:

Muzeum umění bude 24 hodin nahrávat zvuky ozývající se na Palachově náměstí v Olomouci. Na tomto místě stávala olomoucká synagoga, kterou vypálili nacisté. 
 
„Budeme natáčet zvuky na dnešním Palachově náměstí, kde stával až do roku 1939 překrásný židovský templ. Pokusíme se tak zpřítomnit tuto již neexistující stavbu a zprostředkovat genia loci, ducha tohoto místa, návštěvníkům výstavy Olomoucká synagoga (1897–1939) v Arcidiecézním muzeu. Budou si tam moci poslechnout záznam, který pořídíme,“ uvedl Marek Šobáň z Muzea umění Olomouc.
 
Natáčení se bude konat v den nejdůležitějšího židovského svátku – šabatu. Tento den začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu s východem prvních hvězd.
 
„Proto hledáme dobrovolníky, kteří by nám s tím pomohli. Zájemce prosíme, aby se nám dopředu nahlásili e-mailem nebo telefonicky, ve kterou denní nebo noční dobu by se chtěli zúčastnit. Věříme, že tak vznikne nejen zajímavý dokument, ale důležitý je v tomto případě i moment setkávání lidí, což je podstatný účel synagogy. Toto slovo je totiž odvozeno od řeckého synagógé – shromáždění,“ doplnila Hana Lamatová.