Okénko v nemocnici teď vydává léky nepřetržitě

vloženo: 8.09. 2017 / autor:

Ve Fakultní nemocnici v Olomouci si nyní zájemci mohou vyzvedávat léky 24 hodin denně. Nepřetržitý provoz zajišťuje výdejna léků ve vstupní hale chirurgického komplexu uprostřed nemocnice. Poblíž je pohotovostní služba a urgentní příjem, jejichž pacienti často potřebují léky ihned. 
 
„Na oddělení urgentního příjmu ošetříme denně v průměru dvě stě lidí, z toho dvě třetiny v pohotovostní době, tedy později odpoledne, v noci, o víkendech a svátcích. K tomu je třeba přičíst také pacienty ošetřené na dětské a zubní pohotovosti, kterou rovněž v našem areálu zajišťujeme. Víme tedy dobře, jak komplikované pro tyto nemocné bylo vyzvednout si nezbytné léky a to zejména v době, kdy jsou uzavřena i obchodní centra. Proto jsme se rozhodli zajistit výdej léků non-stop přímo v nemocnici, ačkoliv tuto službu budeme nuceni finančně dotovat. Je to vstřícný krok vůči našim pacientům a obyvatelům regionu, ve kterém nás podpořili i představitelé města a kraje. Lidé tuto službu potřebují a řadu let pro ně nebyla dostupná, věřím tedy, že ji přivítají,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík. 
 
 
Spuštění lékárenské pohotovostní služby předcházely nezbytné stavební úpravy výdejny léků v chirurgickém komplexu, která je pobočkou hlavní nemocniční lékárny. Nemocnice do přestavby investovala 4,3 milionu korun, náklady na provoz nepřetržité lékárenské pohotovosti odhaduje na další 3 miliony korun ročně.
 
„Výdejna je ve všední dny v provozu do sedmnácté hodiny a otevřeno má i v sobotu dopoledne. Po jejím uzavření tady zůstává služba, která mimo provozní dobu zajistí výdej běžných a akutních léků prostřednictvím pohotovostního okénka. Jsem přesvědčený, že tuto službu ocení zejména rodiny s malými dětmi, ale bezpochyby i další pacienti,“ doplnil vedoucí lékárník Robert Běhal.