Obří koláž v Šantovce je hotová

vloženo: 7.09. 2017 / autor:

Celkem 1 600 desek o rozměrech 40 x 40 centimetrů tvoří obří koláž dokončenou v minulých dnech v olomouckém nákupním centru Šantovka. Umělecké dílo má čtyři metry na výšku a 64 metrů na délku. Lidé, kteří se na jejím vzniku podíleli, podpořili olomoucký útulek pro opuštěná zvířata. 
 
S jedinečným projektem společné malby s názvem Another Wall přišlo Art Studio v Galerii Šantovka. Umělcem se alespoň na chvilku stalo bezmála 1 600 lidí, z nichž část si za symbolických 100 korun zakoupila desku, na kterou namalovali připravenou předlohu. „Každý, kdo se zapojil, dostal na papíře předlohu, kterou se snažil co nejvěrněji namalovat na desku o rozměrech 40x40 centimetrů. Jednotlivé čtverce byly označeny a měly přesně svoje místo. Postupně jsme je lepili na zeď naproti Art Studiu a vznikl velkolepý obraz z rukou návštěvníků Šantovky,“ vysvětluje vznik koláže Marcel Hubáček. „Malovat chodili rodiny, pracovní i sportovní kolektivy, školáci, ale i známé osobnosti. Akci podpořili i návštěvníci ze zahraničí, například z Nového Zélandu, Japonska, Austrálie, Kanady, Číny, Německa nebo Anglie. Společně vytvořili koláž z děl od světoznámých autorů, jako jsou Pablo Picasso, Andy Warhol, Salvátor Dalí, Edvard Munch, Leonardo Da Vinci a mnoho dalších,“ dodává Hubáček.
 
Zájemci malovali na cementotřískové desky olejovými barvami. Cena jedné desky byla symbolických 100 korun a díky těm, kteří přispěli, poputuje celý výtěžek do olomouckého psího útulku. „Už minulý rok před Vánocemi, v průběhu akce, jsme získali od Galerie Šantovka granule a pamlsky pro naše psy a kočky v útulku za zhruba 15 000 korun. Zbytek vybrané částky použijeme opět na krmení a péči o naše svěřence,“ dodává Hana Dědochová z olomouckého útulku Ligy na ochranu zvířat v Neředíně. Galerie Šantovka již předala vedení psího útulku šek na zbývajících 55 300 korun.