Olomoucká radnice hledá vánoční strom

vloženo: 3.09. 2017 / autor:

Čí strom letos ozdobí centrum Olomouce na vánoční svátky? Radnice už s hledáním vhodného jehličnanu začala. S výzvou k darování stromu městu se tradičně obrací na veřejnost, firmy a instituce. 
 
„Usilujeme o to, aby stromy, které rostou na pozemcích v soukromém vlastnictví, a je potřeba je z různých důvodů pokácet, mohly najít využití a ozdobit oblíbené olomoucké vánoční trhy na Horním náměstí. Obracíme se proto na občany, podnikatele a instituce se žádostí o nabídku vánočního stromu z jejich vlastních pozemků,“ vysvětlil Radim Schubert z oddělení kultury magistrátu. Důstojnou dominantou historického centra Olomouce se tak mohou stát takové jehličnany, které jsou např. v blízkosti domů a již přerostly, jejich kořeny prorůstají do základů nebo jim hrozí zřícení. 
 
„Využití takovýchto stromů je pro vytvoření vánoční atmosféry v historickém centru Olomouce ideálním řešením. Tento způsob oslovení veřejnosti jsme zvolili poprvé v roce 2009 a i nadále se nám velmi osvědčuje. V minulých letech jsme vždy vybrali opravdu krásné stromy,“ vyzdvihl náměstek primátora pro kulturu Pavel Urbášek. 
 
Jehličnaté stromy by měly mít optimální výšku mezi 12 a 20 metry a být co nejvíce souměrné. Pokud někdo má na svém pozemku vhodný strom, může se ozvat do 22. září na adresu nebo e-mail magistrátu. „Město zajistí potřebná povolení, skácení i odvoz,“ vysvětluje Radim Schubert z oddělení kultury.