Na šternberském kostele opravují hodiny

vloženo: 27.09. 2016 / autor:

Do poloviny října bude probíhat oprava věžních hodin na šternberském farním kostele. Práce začaly dnes dopoledne. „Na severní věži je nefunkční hodinový stroj a již nevyhovuje skleněný číselník a jeho podsvícení, na jižní věži jsou také v nevyhovujícím stavu segmentové skleněné číselníky a jejich podsvícení,“ říká mluvčí města Irena Černocká. Oprava vyjde na 283 tisíc korun. 
 
Odborníci demontovali na jižní věži původní číselníky a podsvícení. Nahradí je tři nové o průměru 300 cm na západní, jižní a východní straně věže. Východní stranu doplní sada nových číslic. Hodiny dostanou také soumrakový spínač, hodinový stroj zůstane zachován. 
 
Součástí prací je demontáž starého číselníku na severní straně severní věže a původního hodinového strojku z 50. let 20. století. Hodiny dostanou nový strojek a přijímač radiového signálu, který umožní téměř absolutně přesný chod hodin a zajistí zcela automatickou změnu na letní čas. Taktéž tyto hodiny doplní soumrakový spínač. 
 
Slunečních hodin na západní straně severní věže a východní strany severní věže s prázdným ciferníkem se aktuálně renovace nedotkne.