Dobrovolný hasič ze Tří Dvorů zachránil dva lidi

vloženo: 24.09. 2016 / autor:

Dva obyvatelé Litovle vděčí za svůj život dobrovolnému hasiči ze Tří Dvorů Jiřímu Vaňkovi. Včera jej za jeho hrdinství ocenil hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. 
 
Letos na konci června začal hořet rodinný dům na Kollárově ulici v Litovli. Jako první na místo dorazili policisté společně s členem jednotky dobrovolných hasičů Tři Dvory. Ten ještě před příjezdem prvního hasičského auta pronikl zcela bez vybavení do budovy a v silně zakouřeném prostoru hledal obyvatele. „Po příjezdu první jednotky hasičů poskytl veliteli zásahu prvotní důležité informace a navigoval průzkumnou skupinu na místo, kde slyšel sténání a kašel osob. Dále pomáhal při záchraně dvou osob ze zakouřeného rodinného domu. Svým příkladným a rozhodným jednáním zásadně přispěl k záchraně dvou lidských životů,“ říká mluvčí profesionálních hasičů Vladimíra Hacsiková. 
 
Hejtman Rozbořil včera Jiřího Vaňka ocenil medailí Olomouckého kraje. 
 
Dále ocenění získali také dva profesionální hasiči. 
 
Velitel čety na požární stanici v Olomouci Pavel Thin se v minulosti podílel na likvidaci rozsáhlých mimořádných událostí, jako například povodní na Olomoucku v roce 2006, či mezikrajské pomoci při rozsáhlých povodních v Čechách v roce 2002. V červnu 2016 působil řídil likvidaci požáru skladu textilu v olomoucké čtvrti Bělidla, který patřil k těm největším v posledních desetiletích. „Velmi složitá situace na místě zásahu po příjezdu prvních jednotek požární ochrany vyžadovala rychlá a účinná rozhodnutí, což zvládl s přehledem. Díky tomu byly uchráněny velké hodnoty na sousedních areálech a objektech,“ komentovala jeho práci Hacsiková. 
 
Cenu si odnesl také velitel družstva na požární stanici v Olomouci Zbyněk Hradil. Podílel se na likvidaci rozsáhlých povodní na Moravě v roce 1997 a 2006. Má bohaté znalosti a zkušenosti, které uplatňuje při výkonu současné funkce. Od nástupu k hasičskému záchrannému sboru se aktivně věnuje požárnímu sportu. Působí dlouhé roky jako vedoucí krajského reprezentačního družstva, se kterým dosáhl až na třetí místo na Mistrovství republiky v požárním sportu v roce 2011. Je uznávanou osobností v oblasti požárního sportu v celorepublikovém měřítku.
 
Ocenění hasiči jsou uprostřed.