Pamětní deska připomene poválečnou masovou vraždu

vloženo: 15.06. 2016 / autor:

Obyvatelé Olomouce si připomenou jeden z poválečných masakrů, který se odehrál v regionu v červnu 1945. Město na Ústředním hřbitově v Neředíně odhalí pamětní desku obětem masové vraždy u Horní Moštěnice.
 
„Je těžko pochopitelné, že se o masakru na Švédských šancích téměř půl století vůbec nemluvilo. Slova na pamětní desce však snad budou mementem a dostatečnou výstrahou pro další generace,“ říká náměstek primátora města Olomouce Pavel Urbášek.
 
Pamětní deska ponese text „Kdo chrání viníky – sám se dopouští viny!“ a bude odhalena ve čtvrtek 16. června v 15 hodin na Ústředním hřbitově v Olomouci-Neředíně za účasti členů vedení města Olomouce.
 
Pamětní deska připomínající otřesnou událost z konce II. světové války uctí památku obětí masakru, který se odehrál v noci z 18. na 19. června 1945 u Horní Moštěnice nedaleko Přerova. V oblasti, která nese název Švédské šance, našlo smrt více než 267 karpatských Němců, kteří se vraceli do svých domovů na středním Slovensku poté. Ze svých domovů byli na příkaz německých úřadů v prosinci 1944 evakuováni do severozápadních Čech. V řadách karpatských Němců byli i Maďaři a Slováci, mnozí z nich u sebe měli dokonce doklady o bezúhonnosti, slovenské národnosti i dobrozdání o tom, že podporovali Slovenské národní hnutí.
 
Tato fakta však nezastavila poručíka 1. československého vojenského sboru Karola Pazúra. Pod jeho vedením poté v noci proběhla u Horní Moštěnice hromadná poprava téměř 270 lidí, z nichž většina byly ženy, děti a staří lidé. Těla byla pohřbena na místě do hromadného hrobu, později však skončily ostatky některých obětí právě na Ústředním hřbitově v Olomouci.
 
Pazúr dostal za svůj čin 20 let vězení, po komunistickém převratu byl jeho trest několikrát snížen a nakonec jeho přátelé dosáhli Pazúrova propuštění. Za mřížemi fakticky strávil asi rok. Komunisté jej následně opakovaně vyznamenali a dosadili na významná místa Svazu protifašistických bojovníků.