Univerzita připravuje velké setkání absolventů

vloženo: 13.06. 2016 / autor:

Ve druhém zářijovém týdnu se do Olomouce sjedou absolventi Univerzity Palackého, aby si připomněli 70. výročí obnovení této vysoké školy. Když se podobná akce konala před 20 lety, sjely se do hanácké metropole na 3 tisíce lidí. 
 
„Jsme si jisti, že se bude jednat o akci, která svým rozsahem a skladbou návštěvníků dalece přesáhne hranice nejen kraje, ale i České republiky. Na základě našich databází jsme v tuto chvíli oslovili poštou či e-mailem na dvacet tisíc absolventů u nás a stovky dalších v zahraničí, z nichž již mnozí svou účast potvrdili,“ říká prorektor Petr Bilík. Stovky dalších absolventů se v Olomouci objeví v souvislosti se zlatými a stříbrnými promocemi na filozofické, přírodovědecké a pedagogické fakultě a na fakultě tělesné kultury, které proběhnou v souběžném termínu. V souvislosti s tím univerzita zarezervovala více než čtyři tisíce lůžek na univerzitních kolejích a v olomouckých hotelích.
 
„Program setkání je koncipován tak, aby se během úvodního dne a společenského večera mohli absolventi v neformální atmosféře setkat s představiteli domovských kateder a fakult, především však spolu navzájem,“ upřesňuje program setkání jeho koordinátorka Eva Blažková. Sobotní odpoledne a večer budou věnovány programu v režii Univerzity Palackého. Ten bude zahrnovat hudební vystoupení absolventů, filmové projekce, den otevřených dveří ve vybraných univerzitních zařízeních a další doprovodné akce, jež zajistí Pevnost poznání a projekt Zaparkuj. Na Výstavišti Flora vystoupí například Leona Machálková a Jiří Pavlica s Hradišťanem, v Redutě Moravské filharmonie se představí Emil Viklický. Koncerty proběhnou také na Horním náměstí. Dílčí akce pak budou hostit Smetanovy sady, kino Metropol i  olomoucké kluby a muzea. „Termín setkání jsme navíc zvolili tak, aby se překrýval s termínem Dnů evropského dědictví, tradiční akcí, která návštěvníkům otevírá olomoucké památky,“ doplnila Eva Blažková. 
 
Pozvánky obdrželi také absolventi Univerzity Palackého, kteří dosáhli významných úspěchů ve svých oborech, ale i mimo ně. Na jednom místě se tak možná sejde plastický chirurg Bohdan Pomahač, tenistka Helena Suková a fotograf Jindřich Štreit. „Zajímavostí je i to, že většina z námi pozvaných vystupujících je rovněž našimi bývalými posluchači. Mezi naše absolventy totiž patří Emil Viklický, Leona Machálková i Jiří Pavlica,“ upřesňuje prorektor Bilík. 
 
Sedm desítek neméně význačných absolventů napříč obory, fakultami i ročníky bude navíc slavnostně oceněno za svou práci z rukou rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera. „Pevně věřím, že se v září sejdou nejen oni, ale i tisíce dalších lidí, kteří svůj život a vzdělání neodmyslitelně spojili s naší alma mater a rádi si alespoň na chvíli připomenou všechny krásy Olomouce jako univerzitního města, které u nás nemá obdoby,“ zve na setkání rektor Miller. 
 
Více informací zájemci najdou na webu univerzity