Galerie Patro představí Milana Dobeše

vloženo: 27.05. 2015 / autor:

Úterní vernisáž v Galerii Patro zahájí výstavu Milana Dobeše, rodáka z Přerova, který žije od poloviny minulého století v Bratislavě. Červnová expozice ponese název Dynamický konstruktivismus. Vernisáž začne 2. června v 127 hodin, samotná výstava potrvá do 25. července. 
 
Malíř, grafik, sochař, performer a autor světelně-kinetických objektů i monumentálních realizací v architektuře se na evropské i světové scéně etabloval v 60. letech. “Od poloviny šedesátých let se Dobešovy světelně-kinetické objekty staly součástí desítek prestižních mezinárodních přehlídek současného umění, na nichž byl nezřídka jediným reprezentantem výtvarné produkce někdejšího východního bloku. Připomeňme v této souvislosti alespoň autorovu účast na výstavách Documenta 4 v Kasselu, Bienále v Sao Paulu, Sympóziu plastiky v Montevideu a řadě výstav v Evropě a Americe. V roce 1970 vzbudil jeho monumentální světelně-kinetický objekt mimořádnou pozornost na světové výstavě v japonské Ósace,” říká Dobešův kolega, výtvarný teoretik a kurátor Jiří Hastík.
 
Význam díla Milana Dobeše ve vývojových souvislostech  české, slovenské i světové výtvarné kultury komplexně hodnotí reprezentativní dvoudílná autorova monografie, jejíž vydání iniciovala nadace Evropská kulturní společnost a v roce 2002 ji vydala bratislavská Agentura Interpond.